СТАТТІ

Альтернатива літія. На що автовиробники намагаються замінити літій в акумуляторах електрокарів?

Виробництво літія для літієво-іонних акумуляторів в світі явно не догоняє виробництва електрокарів, що є до того ж дорогим екологічним і брудним процесом. Автовиробники пропонують альтернативу.

Китайське спільне підприємство, в якому бере участь «Фольксваген», презентувало автомобіль, в акумуляторах якого замість дорогого і дефіцитного літія використовуються дешевий і розповсюдженний натрій. Наскільки перспективної може бути ця розробка?Автомобільний бренд «Sehol», який належить спільному китайському підприємству по виробництву електромобілів «Volkswagen Anhui» та «JAC Motors» – це невеликий автомобіль, накшталт малолітражки. Його головна особливість – це натрієво-іонна батарея від виробника акумуляторів «Hina Battery». Тестовий образець має запас ходу в 250 кілометрів. Небагато, але для міста цілком достатньо. Звичайно, натрій-іонні батареї мають меншу ємність. Тому компоненти для них в 50 раз дешевше і екологічніше. І при цьому натрій, на відміну від літія, можна добувати в побуті з простої морської води або кам’яної солі. Це напрямок, яким останні роки займаються багато великих виробників і в різному ступені всі вони досягли того чи іншого успіху. Каже експерт бренду “Sehol”

«Натрій-іонними акумуляторами серйозно займаються в Кореї, кілька компаній займаються цим в Китаї. Натріеєві аккумулятори цікаві. Перш за все, більш доступною і більш дешевою сировиною. Натрій дешевше літія раз в 50 . Крім того, натрієві батареї терпляче ставляться до повного розряду “до нуля” і краще витримують низькі температури. У чому натрієві батареї програють : в першу чергу, в недосконаленності технологій, тому що досвідчені зразки – це ще не серійне виробництво, вдруге, меншою ємністю – приблизно в два рази, ніж у літій-іонних того ж розміру. Розробок багато, але шлях від досвідчених зразків до серійного виробництва непердбачуванний»

Фото : Виробництво літія

В середньому, для автомобільного акумулятора, потрібно як мінімум десять кілограмів чистого літія. Після пандемічного спаду ціна на нього стала різко рости і досягла до початку нового року 80 тисяч доларів за тонну. І хоча після цього вона кілька знизилася, все більша залежність від цього металу у багатьох викликає тревогу.

Крім того, виробництво літію – річ м’яко кажучи, Небезпечна з екологічної точки зору. Незадовго до нового року керівник літієвих операцій американської хімкомпанії “Albemarle Corp”, Ерік Норріс, в інтерв’ю “Financial Times” висловив упевненість, що ціни на літій залишатимуться на високому рівні, а попит на нього зростає зі швидкістю додаткових 200 тисяч тонн кожен рік. Тобто, вихід із зовнішньої динаміки, до 2040 року виробництво літія потрібно збільшити в 40 разів. Всі розуміють, що це тупіковий шлях, каже автоексперт.

«На сьогоднішній момент, у вартості електромобіля, вартість акумулятора становить до 40%. Звичайно, всі виробники хотіли б цей компонент зменшити. Не всі продвинулись в цьому напрямку. «Тойота» багато експериментувала з водневою технологією, але не змогла її достатньо зменшити для того, щоб зробити водневі автомобілі за більш привабливою ціною, і була вимушена повністю повернутися до електротяги. Багато виробників експериментували з графеновими батареями, але вони виходять дорожче, чим звичайні літієві. Поки всі продовжують використовувати літієву технологію, хоча всі розуміють, що вона кінцева, тому що заявлені обсяги виробництва електромобілів в найближчі десять років істотно перевищують можливості видобутку цього металу».

За даними “Геологічної служби” США, запаси літія в світі складають приблизно 86 мільйонів тонн. За його видобутком лідирують Австралія, Чилі та Аргентина. Також запаси виявлені в Болівії, Китаї, Афганістані.
Більше за все данна ситуація тривожить Європу, яка прийняла рішення повністю припинити продажі автомобілів з двигунами внутрішнього згорання вже в 2035 році. І це при тому, що власного видобутку літія у неї поки немає. Є плани по досить скромному його виробництву у Франції та ще більш розпливчаті – у Португалії, де передбачають його значні залежи. Але, хоча це поки що плани, вони вже зустрічають запеклі протести екологів.