НОВИНИ

Водневий BMW iX5 Hydrogen запущено у виробництво в рестайлінговому кузові

Технічні характеристики серійного кросовера з електричною силовою установкою на водневих паливних елементах виявилися кращими, ніж у прототипу, але тираж моделі складе менше 100 екземплярів і у вільний продаж вони не потраплять.

Компанія BMW займається розробкою водневих автомобілів з кінця 70-х років минулого століття, до минулого десятиліття це були в основному машини з водневими ДВС, потім BMW у співпраці з Toyota переключилася на розробку силових установок на основі електрохімічних генераторів з водневими паливними елементами. У 2019 році в статусі прототипу була представлена воднева версія кросовера BMW X5, в 2021 році ця машина отримала свій остаточний вигляд і ім’я – BMW iX5 Hydrogen, дрібносерійне виробництво планували почати в 2022-му, але за фактом реліз про початок випуску дивовижної моделі на цьому тижні.

Серійний BMW iX5 Hydrogen з синіми вставками на кузові а особливо аеродинамічні 22-дюймові колеса виглядає так само, як у 2021 році, адже вихідний BMW X5 покоління G05 на початку лютого пережив рестайлінг. Було б логічно оновити і iX5 Hydrogen, але компанія BMW воліла цього не робити, оскільки комерційних перспектив воднева версія не має — буде випущено менше 100 екземплярів для досвідченої експлуатації в різних країнах з різним кліматом.

Досвід, отриманий при розробці та експлуатації BMW iX5 Hydrogen, буде використаний для розробки водневих автомобілів BMW наступного покоління: за даними німецького журналу auto motor und sport, у другій половині поточного десятиліття очікується «товарна» воднева версія BMW X5 (вже наступного покоління) і водневу версію електромобіля BMW Neue Klasse. Поспіху особливого немає, тому що навіть у прогресивній Європі мережа водневих заправок поки що розвинена дуже слабо: наприклад, у Німеччині їх близько ста, але до кінця десятиліття буде набагато більше (як мінімум, на порядок) і тоді водневі автомобілі стануть затребуваними та прибутковими.

Нинішній BMW iX5 Hydrogen має компонування, схоже на Toyota Mirai другого покоління, але більша частина компонентів у BMW своя, японська компанія поставляє тільки паливні елементи, а їх упаковка в електрохімічний генератор і установка всього навісного обладнання відбуваються на заводі BMW в німецькому Ландсхуті, сам кросовер збирається у Мюнхені в Центрі досліджень та інновацій, тобто, по суті, у ручному режимі.

Водень загальною масою близько 6 кг зберігається під тиском 700 бар у двох вуглепластикових балонах, розташованих Т-подібно в межах колісної бази, їхня повна заправка займає всього 3-4 хвилини. Електрохімічний генератор спереду під капотом, його постійна потужність – 125 кВт (170 к.с.). Єдиний електромотор разом із редуктором, блоком силової електронікою та буферною літій-іонною батареєю розташований на задній осі. Максимальна віддача електромотора – 295 кВт (401 к.с.), тоді як на стадії прототипу заявлялося 275 кВт (374 к.с.). Електричний силовий блок скомпонований дуже компактно та не впливає на об’єм багажника.

Максимальна віддача електромотора доступна тільки при зарядженій буферній батареї, максимальна потужність якої становить 170 кВт (231 к.с.), з розрядженою батареєю віддача електромотора впаде до рівня електрохімічного генератора. Місткість батареї в прес-релізі не вказана, auto motor und sport повідомляє, що вона становить менше 10 кВт·год. Ще німецькі колеги дізналися максимальний момент електромотора, що крутить, — 710 Нм і максимальну швидкість BMW iX5 Hydrogen — 205 км/год, але доступна вона знову-таки лише короткий час при повністю зарядженій батареї. Максимальна постійна швидкість становить трохи більше 180 км/год. Розгін до 100 км/год займає менше ніж 6 с. Споряджена маса водневого кросовера – 2460 кг. Запас ходу на одній заправці – 504 км за циклом WLTP.

Додамо, що зараз деякі компанії, у тому числі Keyou GmbH, створена вихідцями з BMW, займається розробкою водневих ДВС нового покоління, але сама компанія BMW, наскільки нам відомо, водневими ДВС зараз не займається і робить ставку на водневі електромобілі, оскільки в перспективі їх буде простіше виробляти разом із традиційним, батарейними електромобілями.

Теги: # #